Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pivovar Guinness je chloubou Irska

Možná jste ho už také pili – černé pivo nasládlé chuti se smetanově bílou pěnou, které je chloubou celého Irska. Guinness je dnes celosvětově známý a ve 120 zemích světa se ho denně vypije celkem dva a půl milionů půllitrů. A to na malý rodinný dublinský pivovar, jehož tradice sahá do roku 1759, není opravdu málo.

Přibližně polovina veškerého piva, které se v Irsku vypije, se vaří právě v rozlehlém pivovaru Guinness na ulici St. James´s Gate na severním břehu řeky Liffey. Pivovar založil v roce 1759 Arthur Guinness a dodnes se zde praží slad. Navíc obliba tohoto unikátního piva každým rokem stoupá. Společnost Guinness vždy vynikala v marketingu a to zejména prostřednictvím nápadité a vtipné reklamy. Vždy proto najímala ty nejlepší reklamní tvůrce, kteří se zasloužili o vytvoření opravdových mistrovských děl svého žánru. Z těch nezapomenutelných můžeme jmenovat například pštrosa se sklenicí Guinnesse uvězněnou v půli krku, pelikán se zobákem plným lahví, tukan balancující s půllitrem Guinnesse na svém velkém oranžovém zobáku a mnoho dalších. Tyto reklamy se objevovaly například na billboardech.

pivovar Guinness

Samotný pivovar není zpřístupněn veřejnosti, ale vše potřebné, co vás o výrobě a historii tohoto piva zajímá, se dozvíte v nedalekém návštěvnickém centru Guinness Storehouse. Tam vám nabídnou to nejlepší pivo a také nejlepší výhled na celou irskou metropoli. Budova má totiž sedm pater a patří k nejvyšším v Dublinu. Právě v tomto centru jsou uloženy také všechny billboardové a mnohé jiné reklamy, které v souvislosti s Guinnessem kdy vyšly. Zajímavé jsou také reklamní spoty ze začátku dvacátého století, ale jsou tam i ty současné.

V Guinness Storehouse se dozvíte vše, co vás o tomto irském pivu zajímá. Například to, jak si Guinness uchovává svou nezaměnitelnou barvu, jak dlouho se má správně takové pivo točit, nebo že se při výrobě používá i chmel z České republiky. Každý návštěvník si může zkusit vyplnit pivní kvíz, aby zjistil, jakým je pivním znalcem. Prohlídka je individuální a počítejte s tím, že vám zabere přibližně 2 hodiny. Návštěvníci centra dostanou ke každé zakoupené vstupence žeton na jednoho Guinnesse, kterého dostanou úplně nahoře, ve vyhlídkovém baru s názvem Gravity.

pivovar Guinness

Uvnitř bývalé kvasírny a sklepa, které sídlí v krásné budově z roku 1904 postavené z litiny a cihel, připravila společnost zajímavou expozici. Je rozvržena kolem obrovského atria ve tvaru pivní sklenice. Dozvíte se zde, jak přesně se zdejší černý nektar vaří – přísady, technologie, výrobu i jaký vliv na vše mají lidské síly. Jde vlastně o jakousi repliku pivovaru s obřími sudy, kde najdete také obří nablýskané měděné kvasné kádě i výstavku představující sladování či pěstování chmele. K vidění jsou také staré fotografie dokumentující zaměstnance a majitele pivovaru na počátku 19. století. Na mnoha fotkách jsou tito lidí zachyceni, jak sestavují sudy do vratkých pyramid. Až do doby po 2. světové válce se sudy na Guinness vyráběly zvlášť pro tento pivovar ručně, proto zde má svou samostatnou expozici také bednářské umění. Nechybí zde samozřejmě ani prodejna s rozsáhlou sbírkou produktů značky Guinness či restaurace.

- jap -

Článek byl zobrazen 16 092 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko