Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pohoří Wicklow - vyhlášená rekreační zóna

Na jihovýchodě Irska se téměř na prahu hlavního města Dublinu zvedá nádherné pohoří Wicklow. Pohoří je vyhlášenou rekreační zónou, stalo se oblíbeným cílem pěších turistů a milovníků přírody. K jeho oblibě přispívá také fakt, že se do něj z centra irské metropole dostanete za necelou půlhodinku jízdy autem.

Celá oblast pohoří Wicklow je velmi frekventovaná, zvláště pak o víkendech, kdy se sem za aktivním odpočinkem vydává spousta výletníků. Většina z nich však míří jen na několik nejznámějších míst – buď do kláštera Glendalough, vesničky Avoca, ke dvěma slavným anglo-irským domům Russborough a Powerscourt či na nejvyšší vrchol Lugnaquilla s výškou 925 metrů nad mořem. Kdo se však vydá o něco dále, ocitne se mezi nekonečnými plochami kopců, údolí, úbočí a pobřežních nížin, kde za celý den potkáte jednoho nebo dva turisty. Jinak vám společnost budou dělat jen hejna mořských ptáků nebo ovce potulující se na loukách. 

Wicklow

Pohoří Wicklow Mountain, irsky zvané Sléibhte Chill Mhantáin, patří k nejvyšším v zemi. Rozprostírá se v provincii Leinster a táhne se přes okresy Wicklow, Dublin, Carlow a Wexford. V roce 1991 bylo celé území vyhlášeno vládou za Národní park Wicklow. Přestože pohoří nedosahuje nějak převratných nadmořských výšek, se svými vrcholovými plošinami, strmými srázy a hlubokými ledovcovými údolími má skutečně horský charakter. Typickou nachovou barvu, která pokrývá krajinu, vytváří vřesové porosty. Přestože se pohoří rozkládá v blízkosti Dublinu, najdeme zde divokou přírodu, která okouzlila i irského romantického básníka Thomase Moorea (1779 – 1852). 

Nádherné výhledy do krajiny se nabízí nejen z místních vrcholů, ale také z panoramatické silnice Military Road a dalších cest protínající krajinu. Čím hlouběji v horách se ocitnete, tím krásnější krajinou se budete moci kochat. Jednou z úzkých vedlejších cest se můžete dostat až ke vstupu do Ďáblovy soutěsky (Devil´s Glen). Jde o rozeklanou strž, kterou vede uzoučká pěšina, z níž je vidět na třicetimetrový vodopád tvořený řekou Valtra. Voda padá do hlubin Ďáblova kotle (Devil´s Punchbowl). Silnicí R115 se dostanete k průsmyku Sally Gap, kde se cesta rozdvojuje. Jedna silnice směřuje dolů do Roundwoodu a druhá se klikatí dále do Laraghu a Glendalough. Dalším jedinečným průsmykem je Wicklow Gap, kde se můžete kochat výhledem na okolní kopcovitou krajinu pustých vřesovišť přecházejících do horských hřebenů a vrcholů.

Pohoří Wicklow nabízí pestré možnosti rekreace, věnovat se zde můžete rybařením, raftingu, pěší turistice i poznávání kultury a historie tohoto regionu. Snad nejnavštěvovanějším místem je mnišské sídliště prvních křesťanů zvané Glendalough. Tento pozoruhodný klášterní komplex leží uprostřed hor a údajně byl založen svatým Kevinem někdy v 6. století. Sv. Kevin byl podivínským mladým mnichem, který se zabýval výrobou zrcadel, čímž si také vydobyl slávu. Ovšem on se za své umění natolik styděl, že se vzdal řeholního života a odešel do ústraní coby poustevník. Žil v dutém kmeni stromu v Glendalough, neboli Údolí dvou jezer (Glen of Two Lakes). 

V roce 570 se Kevin stal opatem malé klášterní komunity nacházející se v tomto údolí. V roce 617, kdy Kevin zemřel, bylo již z komunity poměrně početné bratrstvo. Bohužel v roce 922 byla komunita vydrancována Dány a roku 1176 znovu, tentokrát Normany. Období největšího rozkvětu nastalo v polovině 12. století, kdy pod vedením opata Lorcana O´Tuathaila (sv. Laurence O´Toole) došlo k přestavbě mnoha objektů. Roku 1398 však klášter vyhladila skupina anglických vojáků, ale kostel se používal i nadále. V té době se již pravidelně pořádaly náboženské poutě do Glendalough a jejich tradice trvá dodnes. 

Glendalough se může pochlubit jedinečnou izolovanou polohou, ale také množstvím dochovaných klášterních budov pocházejících z 10., 11., i 12. století. K vidění je zde i zachovalá klášterní vstupní brána, která je v Irsku zcela ojedinělá. Tento masivní žulový dvojitý oblouk má uvnitř velký kříž. Významnou budovou je Kuchyně sv. Kevina, jejíž stáří se datuje do doby života samotného Kevina. Oratoř je doplněna kulatou zvonicí z 11. století. Obdivovat zde můžete spoustu dalších budov, nebo jejich pozůstatků, jako například vnější zdi katedrály z 9. nebo 10. století, knězův dům z 12. století, nebo nádhernou zužující se kulatou věž z 10. století, která se tyčí do výšky 33 metrů. Zajímavostí je, že její vchod je umístěn asi 3 a půl metru nad zemí, aby se do ní nedostali žádní vetřelci. Mniši z ní přitom měli dokonalý přehled o dění v okolí. 

Z vesnice Laragh, která sousedí s Glendalough se nádherným údolím Clary můžete vydat do městečka Rathdrum. Asi 6 km jižně od něj je možné se pokochat soutokem řek Avonbeg a Avonmore. Toto místo působí opravdu magicky a je nazýváno „Setkání vod“. Pravidelně se zde schází davy lidí, kteří si nechtějí nechat tuto přírodní podívanou ujít. 

Asi kilometr a půl dále po proudu leží malebná vesnička Avoca tvořená nabílenými domky s břidlicovými taškami. Vesničce dělají krásnou kulisu zalesněné kopce v pozadí. V Avoce od roku 1723 stojí mlýn, který je dodnes funkční. V něm na svých stavech pracují tkalci a vyrábějí vlněné látky. Ty si můžete přímo ve mlýně také zakoupit, na výběr jich je nepřeberné množství. Po silnici R752 nebo R747 se můžete dostat dále do městečka Arklow, které je poklidným centrem na wicklowském pobřeží. Pobřeží v této části Irska je často kvůli dominantním horám přehlíženo, ale například v letovisku Bray si na své přijdou milovníci liduprázdných břehů a mořských scenérií. Během cesty podél pobřeží budete míjet dva pěkné mysy – Mizen Head a Wicklow Head. Příjemnou zastávkou pak může být přístavní město Wicklow. 

Na severním okraji pohoří Wicklow se rozkládají dva obrovské palladiovské domy – Powerscourt a Russborough, které byly postaveny v polovině 18. století jako ukázka bohatství a moci anglo-irské nižší šlechty britského původu. Jelikož Powerscourt House v roce 1974 vyhořel, jsou dnes hlavními atrakcemi jeho krásně udržované zahrady, rozlehlé pozemky a dům v Russborough vystavěný pro hraběte z Milltownu, dědice prosperujícího pivovaru. 

Pokud jste se vydali do pohoří Wicklow s cílem zdolávat místní vrcholy, budete z možností pěší turistiky nadšení. Přestože nejvyšší vrchol Lagnaquilla dosahuje výšky „pouhých“ 972 metrů nad mořem, nebezpečí může představovat proměnlivé počasí. Pokud však budete mít štěstí a zažijete zde jasný den, otevřou se před vámi jedinečné výhledy. Pohoří protíná dobře značená Wicklowská magistrála, na kterou se napojuje ještě nespočet pěšin. 

- jap -

Předchozí články z Irska:
Clonmacnoise – působivý klášterní komplex
Wexford – cíl pro ornitology i milovníky opery
Národní park Burren – na skok v botanickém ráji
Poloostrov Dingle - to pravé Irsko
Temple Bar v Dublinu

Článek byl zobrazen 8 939 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko