Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hill of Tara – místo opředené legendami

Hill of Tara je místem, o němž se zmiňuje mnoho irských legend. Tento kopec se zvedá nad planinami Meathu v oblasti středního Irska a dominuje výhledu v okruhu 160 kilometrů. V minulosti zde měli sídlo nejvyšší králové Irska a Tara tak byla symbolem a sídlem irské vlády. Toto místo je velmi působivé a doslova z něj dýchá historie a mystika.

Právě na Hill of Tara se v dávných dobách odehrálo mnoho významných událostí. Podle legendy zde krásná Gráinne přemluvila Diarmuida z Fianny k tomu, aby s ní v předvečer jejího sňatku s Fionnem MacCumhaillem uprchl. Tara byla také místem, kde proběhla slavná válečná rada krále Nuady Stříbrorukého, když už se porážka od nelítostných Fomorianů zdála být nevyhnutelná. Naštěstí se tu objevil bůh Lugh Dlouhoruký, který byl zastáncem mytického kraje De Dannanu, kterému vládl právě Nuada Stříbroruký. Proto se chopil velkých dlažebních kamenů a začal je házet přes palácovou zeď. Přitom zabil téměř všechny útočníky. Nakonec bůh vrhnul na Balora, vládce Fomorianů, Zlé oko svého vlastního děda a magický kámen, čímž ho jednoznačně přemohl. 

Kámen Osudu - Hill of Tara
Foto: Kámen Osudu - Hill of Tara

Další příběh pojednává o Connovi Sta bitev, který se postavil na Lialh Fáil (což byl Kámen osudu na Královském trůně) a přinutil jej silně zakřičet. Podle toho se rozpoznávali nejvyšší právoplatní králové Irska. V roce 435 zase zapálil sv. Patrik na nedalekém Hill of Slane velikonoční oheň, čímž překonal pohanské ohně na Taře. Poté se vydal za nejvyšším králem Laoghairem vyjednávat o svém kázání křesťanství. Tentokrát však ne jako nepřítel, ale s návrhem partnerství. 

Archeologové tvrdí, že Hill of Tara byl obýván nejméně 3000 let předtím, než byl v roce 1022 opuštěn. Kopec byl starodávným sídlem moci irských králů, počítá se, že jich zde během irské historie sídlilo 142. V irské mytologii byl Hill of Tara považován také za místo, ze kterého se vstupovalo na onen svět. V dnešní době zde na poměrně velkém území najdete mnoho monumentů a kamenných útvarů.

Na naleziště se dá vstoupit z informačního centra, které je umístěno v bývalém kostele. Povšimnout si můžete několika hromad a hrbolů, jejichž význam vám hned osvětlí získaný informační leták. V severní části kopce jsou obrovské, 230 metrů dlouhé příkopy známé pod názvem Banketová síň. Údajně zde mohlo hodovat až tisíc mužů najednou. Nedaleko se tyčí Gráinnina pevnost, což je mohyla obehnaná příkopem. Stojí zde také kruhové Šikmé příkopy, ve kterých roku 223 král Ulsteru jménem Dúnlaig povraždil na 30 tarských princezen.

Jestliže se vydáte podél kopce směrem na jih, naproti informačnímu centru narazíte na pahorek z doby železné, kterému se říká Tvrz synodů. V roce 1810 u něj byly nalezeny dva jedinečné zlaté límce, které jsou dnes uloženy v dublinském Národním muzeu archeologie a historie. Když půjdete ještě dále na jih, dojdete až k největší oblasti obehnané valy. Jde o Královskou ohradu, která obklopuje tři místa. Dumha na nGial neboli Mohyla rukojmích je travnatý pahorek s nízkým portálem. Tento chodbový hrob pochází z doby kamenné a sloužil slavnému nejvyššímu králi Cormacu MacArtovi k věznění zajatců z Connachtu. Vězně už nikdy nepropustil, v mohyle byli zavření až do smrti. 

O kousek dále stojí vedle sebe pohřební mohyla z doby bronzové zvaná Cormacův dům a kruhové hradiště pojmenované Královský trůn. Právě zde se osamoceně tyčí onen legendami opředený Lialh Fáil neboli Kámen osudu. Jde ve skutečnosti o velmi pěkný kamenný sloup. Ještě jižněji narazíte na další kruhové hradiště Laoghaireovu tvrz. Tady je údajně ve vzpřímené poloze a plné bitevní zbroji pohřben samotný král Laoghaire.

- jap -

Předchozí články z Irska: 
Pohoří Wicklow - vyhlášená rekreační zóna
Clonmacnoise – působivý klášterní komplex 
Wexford – cíl pro ornitology i milovníky opery 
Národní park Burren – na skok v botanickém ráji
Poloostrov Dingle - to pravé Irsko

Článek byl zobrazen 13 863 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko