Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Irsko

Irská republika
Hlavní město: Dublin
Počet obyvatel: 4 234 925
Rozloha: 70 284 km²
Měna: 1 euro = 100 centů
Úřední jazyk: irština, angličtina

Vstupní fotmality a základní informace
Jak cestovat do Irska?
Jak cestovat po Irsku?
Jak cestovat po Dublinu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Irsku
Nakupování v Irsku
Turistické cíle

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Irska?
Jaká je ideální doba pro návštěvu Irska se nedá přesně odhadnout. Počasí ovlivňuje teplý Golfský proud a studený vítr z Atlantiku. Proto zde nejsou tak velké teplotní rozdíly mezi zimou a létem, tak jako u nás.Je tady ale vysoká vlhkost a stále větrno. Nejteplejšími a nejsuššími měsíci jsou červen a červenec, kdy se teploty průměrně vyhoupnou na 16 stupňů. V období od září do ledna pak velmi často prší a teploty se pohybují kolem 5 stupňů nad nulou. Pravou zimu se závějemi sněhu tady ale nezažijete. Sníh zde napadne opravdu jen výjimečně. Počasí je ale opravdu nepředvídatelné a neplatí pro něj žádná pravidla. V zimě můžete zažít prosluněný den a v létě pořádně promrznout. Hlavní turistická sezóna probíhá v létě, ale většina památek a atrakcí je pro návštěvníky otevřena celoročně.

Pasy, víza, doklady
Občanu České republiky stačí pro vstup na území Irska pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Nevyžaduje se ani minimální finanční hotovost, kterou musí cestovatel disponovat, ani zpáteční letenka. Pokud chcete v zemi zůstat déle než 90 dnů, měli byste se zajít zaregistrovat na oddělení místní policie, kde požádáte o povolení k pobytu. Pokud chcete v Irsku dokonce studovat nebo pracovat, nepotřebujete zde studijní ani pracovní vízum.

Zdravotnictví
Návštěvu lékaře nebo pobyt v nemocnici si pacient hradí v plné výši, jelikož Česká republika nemá s Irskem podepsanou dohodu o lékařské pomoci.Stejně tak i léky je nutné si hradit v plné výši. Proto jestli pravidelně užíváte nějaké léky, zásobte se jimi ještě v České republice.Pokud jde o akutní ošetření či zákrok, má občan ČR nárok na bezodkladné ošetření. Jestliže plánujete strávit v Irsku delší dobu, vyzvedněte si u své zdravotní pojišťovny formulář E111 nebo evropskou zdravotní kartu, která dokazuje, že na tuto péči máte nárok.

Peníze
Irskou měnou je euro, které bez problémů směníte v bankách, směnárnách nebo turistických kancelářích. Ve větších městech najdeme bankomaty a používat se mohou jakékoliv druhy mezinárodních kreditních karet či cestovních šeků. V některých hotelech se může stát, že budou vyžadovat platbu kreditní kartou, i když máte hotovost.

Domácí mazlíčci
Dovoz zvířat je zakázán, výjimka může být udělena licencí a zvíře musí projít nejméně 6ti měsíční karanténou hned po příjezdu.

Poloha a přírodní poměry
Irsko leží v severním Atlantiku a bývá často a právem nazýváno „Zelený“ nebo „Smaragdový ostrov“, což o množství zeleně, která ho pokrývá. Je to převážně hornatá země, ale její nejvyšší hora Carranntoohill dosahuje výšky pouhých 1038 metrů nad mořem. Najdeme zde nádherné, někdy až 200 metrové útesy spadající do moře, množství jezer, nedotčenou a divokou přírodu, 7 národních parků, jedinečnou flóru a faunu a 5600 km dlouhé pobřeží s písečnými plážemi. Jednou z nejkrásnějších irských řek je Shannon dlouhá 340 km.

Jak cestovat do Irska?

Letecká doprava
Přímé lety z Prahy do Dublinu jsou zajišťovány 6x denně irskou národní leteckou společností Aer Lignus. V Irsku jsou tři mezinárodní letiště: v Dublinu, Corku a Shannonu. Dopravu z Corku do Prahy zajišťuje společnost ČSA 5x týdně ve všední dny a v sezóně. Pokud letíte do Prahy ze Shannonu, musíte přestupovat v Dublinu, protože odtud není zavedena přímá linka. Existují zde i soukromá letiště, kde přistávají například charterové linky. Dopravu z letiště do centra města zajišťují pravidelné autobusové linky.

Lodní doprava
Irsko je od Britských ostrovů vzdáleno asi 200 km a odděleno Irským mořem. Z Anglie, Skotska a Walesu vyplouvají lodě do přístavů v Dublinu a Corku. Mezi Francií a Irskem existuje linka Cherbourg – Rosslare, vyplouvající 4x týdně. Nejvyužívanějším spojem je však linka Liverpool – Dublin. Z přístavů není problém se dostat do centra města, přepravu zde zajišťují autobusové linky.

Automobilová doprava
Dopravit se do Irska vlastním autem je poněkud finančně náročné. Dnes vyjde levněji si koupit letenku než lodní lístek na trajekt z Francie. Pokud přeci jen toužíte se do země dopravit vlastním autem, musíte mít zelenou kartu a platný technický průkaz. Musíte však brát také na vědomí, že se v Irsku jezdí vlevo a bude chvíli trvat, než si na tento fakt zvyknete. Zvlášť bude problém jezdit v levém pruhu s autem které není upraveno na jízdu vlevo.

Jak cestovat po Irsku?

Autem
Máte-li zájem si v Irsku zapůjčit auto, musíte brát opět na zřetel nezvyklé řízení vlevo. Půjčení auta je jednoduché a rychlé. Auta jsou vybavena automatickou převodovkou a díky tomu budete osvobozeni od problémů s řazením. K tomu, abyste si mohli vůz půjčit, potřebujete řidičský průkaz a platnou kreditní kartu. Irskou délkovou jednotkou je míle, ale některé ukazatele bývají i v kilometrech. Irsko je také jedinou zemí, kde je povolená hranice alkoholu v krvi u řidiče 0,8 promile. Svítí se po celý rok a je zakázáno za jízdy používat mobilní telefon. Maximální povolená rychlost v obci je 30 mil za hodinu, mimo obec 60 mil za hodinu a na dálnici 70 mil za hodinu.

Za jízdu na dálnici se v Irsku platí poplatky v hotovosti na mýtných branách. Nevyužívají se tedy klasické dálniční známky, jak jsme zvyklí v České republice. Zpoplatněny jsou však nejen dálnice, ale také některé mosty a tunely. Poplatek je nutné splatit do 24 hodin na k tomu určených terminálech. Aktuální informace o cenách poplatků a mýtného pro jednotlivé úseky je možné zjistit na stránkách www.nra.ie.

Autobusem
Autobusové spojení na území Irské republiky zajišťuje společnost Bus Éireann, jejíž autobusy mají ve znaku zlatého irského setra.Linky této společnosti vás zavezou do všech koutů země. Poskytují také velké množství slev například pro studenty, výhodné zpáteční jízdenky, několikadenní lístek apod. Kromě této společnosti můžeme v Irsku vidět linky soukromých autodopravců Citylink, Bus Nestor a JJ Kavanagh.

Vlakem
V Irsku byla vybudovaná hustá železniční síť, která spojuje všechny důležité místa v zemi. Železniční spojení zajišťuje společnost Irish Rail. Na severozápad země se však vlakem nedostanete. Tady je potřeba využít služeb autobusové dopravy. Čestování vlakem je sice poněkud dražší než autobusem, ale ve vlacích je pohodlí, pořádek a jízda rychle ubíhá. I zde je možno využít velkého množství nejrůznějších slev. V Dublinu najdeme dvě vlaková nádraží: Connoly Station a Heuston.

Jak cestovat po Dublinu?

Autobusem
Autobusovou dopravu po Dublinu a blízkém okolí zajišťuje společnost Dublin Bus. Tato společnost se stará také o školní autobusy, noční linky a turistické výletní linky. Rychlou přepravu po městě během špičky vám zajistí Xpresso, což je přímá autobusová linka, která téměř nemá zastávky. Autobusy je také zabezpečena doprava z centra města na letiště a zpět, jde o tzv. Airlink.

Tramvají
Tramvajím se v Dublinu říká „luas“ a fungují zde od roku 2004. Jezdí pouze dvě tramvajové linky – zelená a červená, které spojují centrum města s předměstími. Linky nejsou propojeny, každá má vlastní trasu. Jezdí pravidelně co 10 minut.

Taxi
Taxi si můžete buď objednat telefonicky, pronajmout na stanovišti nebo si zastavit auto přímo na ulici. Je zvykem dávat řidiči spropitné ve výši 10-15% z ceny jízdy. Připlácí se za zavazadla a každého dalšího pasažéra.

Stravování

Irská kuchyně
Irská kuchyně nepatří mezi nejvyhlášenější a nejznámější, to ale neznamená že není chuťově dobrá. Důraz je zde kladen především na zasycení a ne na krásu a zdobnost. V irské kuchyni je hlavně důležitý kus pořádného masa. Nejčastější úpravou je vaření či pečení. Nesmí chybět brambory a porce zeleniny. Snídaně bývají hodně vydatné a na oběd se podává pouze hustá polévka s chlebem. Hlavním jídlem celého dne je večeře. Oblíbené jsou mořské plody, ale také i obyčejné „fish and chips“ – ryba s hranolky. Specialitou je dušené jehněčí s cibulí a brambory, zelí se slaninou či šunkou, hovězí steaky nebo pečená vepřová žebra v medové omáčce. Na pobřeží se hojně jedí slávky v jakékoliv úpravě. Po večeři je obvyklé si dát sladký zákusek nebo zrající sýr.

Irské restaurace
V Irsku najdeme množství restaurací nabízejících jak tradiční speciality, tak i speciality světové kuchyně. Vybírat je opravdu z čeho. Problém může nastat pouze v menších městech, kde je pouze omezený počet restaurací s povolením vařit jídla. Když zde vládla královna Viktorie, tak byl zaveden systém, který uděloval licence na provozování barů a restaurací. Někde se tedy nesmí vůbec vařit, někde zase jen pro hotelové hosty apod. Například v hlavním městě je nyní obrovský problém otevřít nový „pub“, protože nezískáte licenci. Přitom zrovna irské puby jsou světově vyhlášené. V takové hospodě je jedinečná atmosféra a nepřeberné množství piva na výběr.

Irské nápoje
Irové jsou velcí milovníci piva a whiskey. V žádné restauraci tudíž nesmí chybět jejich široká nabídka. Irové jsou pyšní na svou jemnou, 3x destilovanou whiskey značek např. Tullamore, Jameson, Paddy atd. Písmeno „e“ ve slově whiskey znamená excelentní a tím irové odlišují svou whiskey od skotské whisky. Tradičním irským pivem je Guiness, Kilkeny či Smithwicks. Nechybí zde ani Heineken a Carlsberg.

Ubytování
Nejluxusnějším ubytováním jsou v Irsku pětihvězdičkové hotely, které najdeme většinou jen ve velkých městech, anebo jsou to přestavěná obrovská venkovská sídla a hrady. Moderní začíná být ubytování v rodinách či na rodinných farmách. Levně se ubytujete v penzionech a v tzv.B&B (Bed and Breakfast).

Pokud máte zájem o ubytování v kempech, musíte hledat poblíž velkých turistických center. Irové totiž tomuto typu ubytování příliš neholdují, proto se jich v zemi nachází jen velmi málo. Ubytování v kempu však představuje nejlevnější formu přenocování.

Ať už se chcete ubytovat kdekoliv, doporučuje se, abyste si pokoj dostatečně dopředu rezervovali např. telefonicky či přes internet. Může se stát, že budou ubytovací kapacity obsazené, zejména v období irských svátků. Ve všech ubytovacích zařízeních je zvykem, že vám ráno dají ke snídani černou kávu a croissant.

Bezpečnost v Irsku
Irsko je pro turisty bezpečnou zemí, žádné zvláštní nebezpečí jim nehrozí. Stejně jako v každé jiné zemi bychom ale měli dbát na základní pravidla bezpečnosti. To je především: chránit si své osobní věci, nenosit u sebe zbytečně velký obnos peněz, nenechávat cenné věci v autě a netábořit mimo místa k tomu vyhrazená. Veškeré cenné věci se doporučuje uschovat v hotelovém sejfu. Pokud možno nevycházejte v noci nikam sami, vždy si zařiďte doprovod.

Nakupování v Irsku
Pro českého turistu je v Irsku poměrně draho. Nejlevněji lze nakoupit v supermarketech Lidl a Aldi, kde jsou ceny výrazně nižší, ale výběr není moc pestrý. Z těch dražších obchodů můžeme jmenovat Marks&Spencer, kde najdeme opravdu množství druhů potravin a nejrůznějšího zboží. Poměrně dobrou kvalitu i cenu nabízí obchodní řetězce Tesco a Dunnes Stores. Ovoce, zeleninu a čerstvé ryby se doporučuje nakupovat na trhu na Moore Street. Pokud jste milovníky zdravého životního stylu tak byste určitě neměli vynechat návštěvu řetězce Nourish a Nature´s Way. V těchto obchodech nakoupíte zdravou stravu, přírodní kosmetiku i ekologicky a zdravotně nezávadné čistící prostředky.

Turistické cíle

Dublin
Dublin je hlavním a zároveň také největším městem Irské republiky a žije zde 1,6 milionu obyvatel. V poslední době se město stále rozrůstá a modernizuje, což zajímá nejen cizince, ale i samotné obyvatele města.

Nejstarší budovou v Dublinu je Christ Church Cathedral z 11. století, která byla roku 1871 novogoticky přestavěna. Nejstarším mostem je Liam Mellowes Bridge z roku 1786 postavený přes řeku Liffey. Dalším zajímavým mostem v Dublinu je most Ha´Penny z roku 1816. Své jméno dostal proto, že se na něm kdysi platilo mýtné půl penny. Místní obyvatelé mu tak ale říkají dodnes. Nejrušnějším bulvárem s množstvím obchodů a hotelů se stala O´Connel Street na severu města. V jejím středu stojí dominanta Dublinu, stodvacetimetrový jehlan The Spire z nerezové oceli, který zde byl vztyčen v roce 2003. Ve městě stojí také kostel Panny Marie, což je bazilika s dórskými sloupy z roku 1815. Významnou památkou je kostel sv. Michana, který byl v roce 1095 postaven na ruinách vikingské svatyně. V kostele se dochovala mumifikovaná těla revolucionářů z 18. století. V Collinsových kasárnách je nyní Národní muzeum dekorativního umění a historie, kde se dozvíte vše potřebné o historii celého ostrova.

V severní georgiánské čtvrti najdeme sídlo Centra Jamese Joyce, Muzea spisovatelů nebo Dublinské městské galerie, která vystavuje sbírky impresionistických děl. Milovníci piva by měli určitě navštívit čtvrť Temple Bar s množstvím irských hospůdek. Ti, co dávají přednost pro změnu irské whiskey by neměli vynechat Bow Street, kde najdou slavnou palírnu Old Jameson Distillery s vyhlídkovou věží postavenou z bývalého továrního komína. Zajímavou stavbou je budova Justičního paláce „Four Courts“ z roku 1796 a také divadlo Abbey z roku 1898. Od roku 1791 zde stojí neoklasicistní budova Celnice (Custom House), která dominuje severnímu břehu řeky Liffey. Dnes se v ní nachází muzeum architekta Gandona, který ji navrhl. V Dublinu se nachází také nejslavnější irská univerzita Trinity College, kterou nechala v roce1592 postavit britská královna Alžběta I. nejstarší částí univerzity je Stará knihovna z roku 1732, kde je uchováno kolem 200 tisíc historických svazků a klenotnice.

Ve městě najdeme také rodný dům a rezidenci spisovatele Oscara Wilda. V Národním muzeu jsou ukryty cenné sbírky, jako například kalich z Ardaghu z 9. století, bronzová spona z 8. století nebo bronzový kříž z 12. století zdobený zlatými a stříbrnými ornamenty. Za zmínku stojí také kostel sv. Anny a Mansion House, kde žil dublinský starosta a později sídlil i irský parlament. Na vyvýšeném vrchu se tyčí Dublinský hrad, který je postaven z komplexu třípatrových paláců a uvnitř hradu najdeme přepychové vybavení. Byl postaven na příkaz krále Jana Bezzemka mezi lety 1204-1230. Nedaleko hradu najdeme nejvyhledávanější místo Dublinu – velkou katedrálu sv. Patrika, patrona Irska, ve které byl v letech 1713 až 1747 knězem autor Gulliverových cest Jonathan Swift.

Phoenix Park
Tento park leží asi 3 km od hlavního města na rozloze 712 ha. Vznikl již v roce 1662 a stal se jedním z největších parků na světě. V parku najdeme rezidenci irské prezidentky, amerického velvyslance, budovu ministerstva obrany a policejní velitelství. Návštěvníky sem přitahuje ale zoologická zahrada z roku 1830, kde chovají na 700 zvířat z celého světa. V rezervaci, do níž patří i tato zahrada, rostou unikátní keře a stromy. Za vidění jistě stojí i druhý největší obelisk na světě s výškou 62 metrů či kříž vztyčený roku 1979 na počest návštěvy papeže Jana Pavla II. v Dublinu. V roce 1735 zde byla postavena pevnost Magazine Fort sloužící jako skladiště zbraní, které bylo roku 1940 vykradeno Irskou republikánskou armádou. Nedaleko stojí válečný památník druhé světové války a hrad Ashtown Castle, kde sídlí návštěvnické centrum.

Wicklow
Město Wicklow leží ve stejnojmenném hrabství u ústí řeky Leitrim a žije zde asi 10 tisíc obyvatel. Wicklow obklopuje národní park a několik šlechtických usedlostí s obrovskými zahradami. Ve městě zbyly ruiny strážních věží z hradu Black Castle, který zde nechali postavit Normané již v roce 1176. V okolních útesem stále stojí děla, která marně čekala na příchod Napoleonských vojsk. Zvědavci si mohou prohlédnout wicklowské vězení Gaol, kde je umístěna interaktivní expozice života ve vězení. Významnou památku představuje františkánský klášter z roku 1260, kde také pobývali vězni, soudci či vojáci. Nedaleko města se rozprostírají zahrady Mount Usher Gardens založené roku 1860, kde roste kolem 5000 druhů okrasných rostlin, keřů a stromů.

Glendalough
Toto krásné místo najdeme jižně od Dublinu ve Wicklowských horách. Je to nejnavštěvovanější místo v Irsku a zamíří sem snad každý turista, který chce poznat irskou přírodu a historii. V tomto desetikilometrovém údolí najdeme dvě jezera a také nejrozsáhlejší a nejzachovalejší klášterní komplex v celém Irsku. V 6. století zde sv. Kevin založil opatství. Zbytky budov se nachází roztroušené v délce dvou kilometrů a dominuje jim 33 metrů vysoké věž z 11. století. Kolem najdeme množství rozesetých kamenných náhrobků. Stojí zde také kostel St. Kevin´s Kitchen. Když půjdete k Hornímu jezeru, uvidíte kostel Panny Marie a chýši sv. Kevina. Reefert Church je románský kostel, který stojí u vodopádů Poulnass. V Glendalough vede množství značených turistických cest, díky nimž se můžete kochat krásnou přírodou Wicklowských hor, které jsou národním parkem. Mezi zajímavosti patří nejvýše položená vesnice v Irsku Roundwood nebo osmdesátimetrové vodopády Glenmacnass Waterfall.

Tullamore
Město je administrativním centrem hrabství Offaly. Známo je ale především místní palírnou z roku 1829, kde se vyrábí proslulá Tullamore Dew – nejznámější whiskey na světě, které se ročně ve světě prodá přes 2 miliony lahví. Tento kraj je ideální pro zemědělství a zdejší voda je opravdu dobrá. Proto se zde také první majitel Daniel E. Williams rozhodl založit palírnu. K rozvoji města začalo docházet už v roce 1798, kdy zde byl vybudován umělý kanál Grand Canal. Nedaleko města najdeme ruiny kláštera ze 6. století, kde vznikla slavná „Kniha z Durrow“. V místě, kde stával klášter je vztyčen irský kříž s biblickými výjevy.

Clonmacnoise
Na břehu řeky Shannon založil svatý Ciaran roku 548 n.l. nejvýznamnější starokřesťanskou památkou v Irsku - Klášter Clonmacnoise s vysokými irskými kříži. V blízkosti se nachází také ruiny katedrály a pohřebiště králů. Klášter byl napadán Vikingy, dobyli ho Normané a vydrancovali Angličané. Dnes už na místě, kde kdysi stálo osm kostelů, jedna katedrála, dvě věže a tři jedinečné vysoké irské kříže stojí jen trosky. Stavby pocházely z 11. až 13. století.Jižní i severní kříž jsou zdobeny ornamenty a pocházejí z 9. století. Největší pozornost poutá Kříž Písma svatého, který má 4 metry, je postaven z pískovce a zdoben výjevy z Písma svatého. Dnes již na jejich místech stojí jen repliky, ty původní byly přemístěny do zdejšího muzea.

Waterford
Město Waterford leží ve stejnojmenné zátoce a založili ho Vikingové v roce 852. Bylo obehnáno hradbami a postavena věž Reginald´s Tower, která sloužila jako vězení a později jako rezidence velitele městských strážníků. Později anglický král Jindřich II. povýšil Waterford na královské město. V 18. století zde byla postavena budova radnice, kostel Christ Church a sklárny Crystal Factory z roku 1783. Tato sklárna i dnes patří mezi uznávané a ceněné výrobce luxusních skleněných dárečků. Základ opevnění města tvořila také Svatomartinská brána, z niž existují již jen základy. Ve městě stály ještě další věže: Double Tower, French Tower a The Beach Tower. Historicky cennou budovou byl františkánský klášter z roku 1240. Dnes už z něj najdeme jen trosky. V Barronstrand Street stojí katedrála Nejsvětější trojice, kterou zdobí černé korintské sloupy.Ve městě najdeme také Waterfordské muzeum.

Kilkenny
Město Kilkenny leží na irském venkově v hrabství Kilkenny. V 6. století zde sv. Canice založil klášter, kde byla později vystavěna katedrála sv. Canice s válcovitou věží z 9. století. Jsou zde pohřbeni členové rodu Butlerů. Dominantou města je středověký hrad, kde rod Butlerů sídlil až do roku 1935. Ve městě najdeme i zámek – Grace´s Castle z roku 1210. Zámek sloužil jako vězení a dnes je sídlem městského soudu. Naproti němu stojí měšťanský dům Rothe House s typickými podloubími. Město Kilkenny je známé také výrobou klasického rychle kvašeného piva, které se zde vaří od roku 1710 a čepují ho asi v 80 hospůdkách. Nedaleko Kilkenny byly objeveny krásné krápníkové jeskyně Dunmore Cave.

Wexford
Město založili Vikingové a dali mu název Waesfjord, což znamenalo mělký fjord. Dnes je to největší město na jihovýchodě Irska s typickým dřevěným přístavištěm, kde kotví rybářské lodě, rušnými hospůdkami a malebnými obchůdky. V dobách největšího rozkvětu města zde kotvilo až 100 lodí. Důležitou památkou ve městě je augustiniánský klášter Selskar Abbey ze 13. století a také západní městská brána, kde nyní sídlí umělecká galerie. Pokud vás zajímá jak žili Vikingové, vydejte se navštívit nedaleký skanzen, kde se dozvíte vše o irské historii a můžete si prohlédnout repliky vikingských lodí a doků.

Cork
Cork je druhým největším irským městem, které se rozkládá na březích řeky Lee. Tato řeka je pověstná okolní bažinatou krajinou, podle které dokonce město dostalo své jméno. Ve staroirštině „corcach“ znamená bažina. Město je administrativním centrem hrabství Cork a funguje také jako přístavní město.Cork zbohatl obchodem s hovězím a vepřovým masem, které se vozilo do zámořských kolonií. V 19. století byla zavedena železnice, městská doprava, osvětleny mosty a otevřena místní univerzita. Ve městě najdeme novogotickou katedrálu sv. Finbarra se 70ti metrovou věží, pevnost Elizabeth Fort ze 16. století s nejstarším „pubem“ v Corku – Gateway Barem, který byl otevřen v roce 1698. Dále zde stojí trosky opatství Red Abbey, radnice postavená v georgiánském slohu s věžičkami a hodinami, kostel Nejsvětější Trojice a budova tehdejšího trhu English market. Mezi nejstarší katolické chrámy patří kostel Christ Church ze začátku 18. století a kostel sv. Františka postavený v byzantském stylu. Pokud se chcete pobavit a odreagovat po náročném dni plném poznávání památek, navštivte ulici Paul Street, kde najdete spoustu vyhlášených restaurací a „pubů“. Tato ulice patří mezi nejživější ve městě a dominuje jí novogotický kostel sv. Petra a Pavla z roku 1868.

Youghal
Osídlení tohoto území se datuje do období střední doby kamenné, jelikož zde bylo nalezeno množství památek. Město sloužilo Vikingům jako základna, kterou později opevnili a město se stalo také významným obchodním centrem. Městské opevnění se dvěmi věžemi z roku 1275 se dochovalo dodnes. Další zajímavostí je Vodní brána, která oddělovala centrum města a přístav. Významnou památkou je čtyřpatrová věž s hodinami tzv. Clock Gate z roku 1777. Stojí zde také tudorovský dům Myrtle Grove, kostel Panny Marie z roku 1220 a klášter sv. Jana.

NP Killarney
Tento národní park se rozkládá na ploše 10 tisíc hektarů a zahrnuje také tři jezera: Lough Leane, Muckross Lake a Upper Lake. Častým cílem výletníků je hrad Ross Castle postavený ve 14. století. Odtud můžete na loďce doplout na ostrov Inisfallen, kde stojí zříceniny kláštera ze 7. století. Severně od hradu najdeme rodinné sídlo Grosvenorů Knockreer House. Z něj i s nedalekého vršku Aghadou Hill je nádherný výhled na okolní krajinu. Oblíbenou lokalitou fotografů je zdejší kamenný most přes řeku Dunloe. Skrz národní park vede starodávná cesta Kerry Way, ze které je krásný rozhled na všechny tři jezera. Toto místo bylo pojmenováno Ladies View, protože tuto vyhlídku objevily dvorní dámy královny Viktorie. Kousek odtud se nachází vodopád Torc Waterfall a šlechtické sídlo Muckross House z 19. století. Kdybyste chtěli obejít všechny tři jezera, nachodili byste téměř 50 kilometrů a zdolali poměrně těžkou pěší túru.

Ring of Kerry
Ring of Kerry je používanější název poloostrova Iveragh. Někteří lidé mu přezdívají také „Malé Finsko“, protože zde najdeme velké množství větších či menších jezer. Na poloostrově najdeme pohoří Macgillicuddy´s Reeks, které se pyšní nejvyšší irskou horou Carrauntoohil. Místo je ideální pro turisty a cykloturisty, neboť je protkáno sítí značených cest. Na své si zde přijdou také rybáři, golfisti a vyznavači všelijakých vodních sportů. Jsou zde krásné a vyhlášené pláže. Na pobřeží můžeme navštívit starou kamennou pevnost Staigue Fort. Největším městem je Waterville, které je známé především tím, že zde často pobýval Charlie Chaplin. V roce 1970 byl postaven ostrov, který spojuje městečko Portmagee a ostrov Valencia. Na tomto ostrově najdeme Skellig Experience Centre, což je jakoby muzeum, které návštěvníkům představuje místní přírodu a seznamuje je se životem ostrovních mnichů. Nejrušnějším místem na ostrově je Cahersiveen, kde se každoročně koná Keltský hudební festival. Nedaleko stojí pevnost Leacanabuaile Fort z 9. století. Na ostrovech Skellig žijí křesťanští mniši. Největší z ostrovů – Skellig Michael byl pro svou jedinečnost v roce 1996 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Místo se stalo útočištěm mnoha druhů ptáků, ale také delfínů, tuleňů či žraloků.

Dingle
Poloostrov Dingle byl pravděpodobně osídlen již před více než 6000 lety. Dokazují to četné archeologické nálezy a památky. Na tomto poloostrově se stále mluví jen irsky, anglicky mluvící obyvatelstvo zde nenajdete. Hlavním městem je rybářské městečko Dingle. Nedaleko najdeme pevnost Dunbeg Fort vystavenou na vysokých útesech. Její vznik se datuje do doby železné a v pevnosti se ukrývá několik kamenných oratoří. Několik kilometrů od pevnosti stojí zachovalý „oghamský“ kámen. Ve vesničce Dunguin je návštěvnické centrum, které návštěvníkům představuje život na ostrovech Blasket Islands, které jsou od roku 1953 již neobydlené. Předtím zde žila komunita lidí, kteří vydávali vlastní literaturu známou jako Knihovna Blasketských ostrovů. Na poloostrově najdeme také jeskyni Ferriter´s Cove, pevnost The Golden Fort a kostelík Gallarus Oratory z 8. století.

Limerick
Město Limerick leží na soutoku řeky Shannon a Abbey, je správním střediskem stejnojmenného hrabství a má přes 70 tisíc obyvatel. Město bylo založeno Vikingy a v roce 1197 mu byl přiznán statut královského města. Významnou stavbou ve městě je kostel sv. Munchinaz roku 1827, Most krále z Thomondu, ze kterého je překrásný výhled na řeku Shannon a hrad krále Jana z let 1200 – 1210. Městem vede turistická trasa, která prochází 24 památných míst v Limericku. Mezi tyto místa ředíme například biskupský palác, katedrálu Panny Marie, původní opevnění či radnici, Bourkův dům nebo komplex bývalých doků ze 16. století.Zajímavé je Huntovo muzeum, které představuje sbírky z doby bronzové. Dominantou současného centra Limericku je katedrála sv. Jana, která má 84 metrů a patří mezi nejvyšší v Irsku. Toto město má milovníkům historie a památek opravdu co nabídnout.

Cliffs of Moher
Sami Irové označují Mohérové útesy za nejlepší vyhlídkové místo v zemi. Je to nejkrásnější část pobřeží Atlantiku, kam směřují výletníci z celého světa. Útesy dosahují výšek až 214 metrů a dlouhé jsou 8 kilometrů. Útesy jsou vytvořeny z břidlice a pískovce a staly se hnízdištěm asi 20ti druhů mořských ptáků. Na útesech najdeme O´Brianovu věž z roku 1835, která sloužila jako turistická rozhledna. Z Liscannoru se pořádají výpravy na tyto útesy na rybářských člunech.

Burren
Tato krasová oblast je velmi zvláštní a specifická. Rozkládá se na ploše 360 km2 a je rájem pro botaniky a geology. Země je pokrytá vápencovou dlažbou v jejichž průrvách roste unikátní flóra. Je zde obrovské množství kamení, najdeme megalitické hrobky, mohyly, kamenné valy či studny. Nejzajímavější je zcela určitě dolmen Poulnabrone, který zde stojí již asi 3000 let a bylo pod ním pohřbeno kolem 30ti lidí. Představuje také významnou archeologickou lokalitu, jelikož se zde našly šperky a věci denní potřeby.

Lough Derg
Lough Derg je největší jezero v Irsku, které měří od severu k jihu téměř 40km. Jezero je ideální pro milovníky vodních sportů. Jsou zde ideální větrné podmínky pro surfaře. Je zde také možnost zapůjčení výletní loďky.Jezero však vyhledávají také botanici, rybáři a ornitologové. Ve zdejších vodách žijí líni, perlíni a úhoři. Jezero obývají také volavky, ledňáčci, lysky, racci, kormoráni či vlaštovky. Většina druhů zdejší mokřady využívá jako své zimoviště. Významným letoviskem je vesnice mountshannon, která je výborným výchozím místem na nedaleký ostrov Holy Island. Ve vesnici Tuamgraney najdeme nejstarší fungující kostel v Irsku. Jde o kostel sv. Cronana z roku 950.

Galway
Město Galway se nachází na západním pobřeží Irska a je správním střediskem stejnojmenného hrabství. V tomto významném kulturním centru žije kolem 65 tisíc obyvatel.Protéká tudy řeka Corrib. Konají se zde festivaly jazzové hudby, tance, divadla a nejrůznější slavnosti. Ty se soustřeďují hlavně na náměstí Eyre Square, kde najdeme budovy z 13. století a fontánu. Ve městě stojí kostel sv. Mikuláše z roku 1320, palác Browne Doorway či sídlo Lynch Castle. Nakoupit nejrůznější čerstvé potraviny můžete každou sobotu na galwayském trhu. Pokud zatoužíte po troše kultury, navštivte divadlo Richarda Martina z 18. století. Na místě bývalé věznice byla v roce 1965 postavena katedrála v novorománském slohu. Na jihu města řeka vytvořila záliv Galway Bay. Ve známém Španělském oblouku z roku 1584 je dnes sídlo městského muzea s archeologickými, kulturními a historickými památkami.

NP Connemara
Tento národní park s rozlohou 2000 hektarů je jedinečný díky své nedotčené přírodě a pravé divočině, kterou už najdete jen málokde v Evropě. Jsou zde široké pláně, čistá jezera, prudké řeky, husté lesy, močály, krásné písečné pláže i divoké hory. Nejvyšší horou je Benbaun se 730 metry. Národní park je protkán množstvím lehčích i náročnějších turistických tras, takže si zde vybere opravdu každý.

Aranské ostrovy
Aranské ostrovy leží u pobřeží západního Irska a tvoří je pět ostrůvků: Inishmore, Inisheer, Inishmaan, Rock Island a Brannock. Největší ostrov Inishmore má na dílku pouhých 15 km. Tisíce turistů zde každoročně obdivují půlkruhové hradiště Dún Aengus postavené v pozdní době kamenné. Toto opevnění stojí nedaleko vysokých útesů svažujících do rozbouřeného Atlantského oceánu. Dominantou ostrova Inisheere je hrad O´Briens Castle z 15. století. Nejoblíbenějším suvenýrem z ostrovů jsou světoznámé aranské teplé svetry s typickým vzorem. V městečku Kilronan můžete dokonce navštívit rozsáhlé prodejny s těmito svetry, které se na ostrovech vyrábí od 19. století.

Hill of Tara – místo opředené legendami

Hill of Tara – místo opředené legendami

Hill of Tara je místem, o němž se zmiňuje mnoho irských legend. Tento kopec se zvedá nad planinami Meathu v oblasti středního Irska a dominuje výhledu v okruhu 160 kilometrů. V minulosti zde měli sídlo nejvyšší králové Irska a Tara tak byla symbolem a sídlem irské vlády. Toto místo je velmi působivé a doslova z něj dýchá historie a mystika.

celý článek

 

Pivovar Guinness – kde se vyrábí černé zlato Irska

Pivovar Guinness – kde se vyrábí černé zlato Irska

Kdo někdy navštívil Irsko, jistě nevynechal ochutnávku tradičního černého piva Guinness, které si ve světě udržuje své výsadní postavení. Se svou harfou na etiketě je symbolem Irska i národním nápojem. Historie rodinného pivovaru Guinness na dublinské St. James´s Gate sahá do roku 1759 a zdejší pivo se stále těší velké oblibě.

celý článek

 

Národní park Killarney

Národní park Killarney

Na jihozápadním cípu Irska se v hrabství Kerry na ploše 10 tisíc hektarů rozkládá Národní park Killarney, který oplývá jedněmi z nejkrásnějších jezerních a horských scenérií v zemi. Tato velkolepá nádhera přitahuje návštěvníky již po více jak 200 let.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko