Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wexford – cíl pro ornitology i milovníky opery

Na východě Irska se asi 100 km od hlavního města Dublinu u ústí řeky Slaney rozkládá město Wexford. Přestože nepatří mezi historicky nijak zvlášť významná města a chybí mu jistá architektonická jednota, své návštěvníky přitahuje poklidem, bezstarostností a přátelskou atmosférou, která v něm panuje. Mimoto ukrývá také několik zajímavostí…

Protože nebývá Wexford zaplaven davy turistů, tak jako jiná mnohem známější irská města, dá se říct, že v něm můžete poznat to pravé Irsko. Souběžně s řekou Slaney se klikatí úzká hlavní ulice Main Street, která je většinou plná místních lidí nakupujících potraviny a nejrůznější zboží. Ulice je lemována starobylými obchůdky, antikvariáty a krámky s rukodělným zbožím, kde můžete objevit doslova poklady. Nechybí ani veselé putyky jako Tim´s Tavern, Kelly´s a Simon´s Place, které lákají k návštěvě.

Wexford
Foto: Wexford - maják Hook Head

Wexford situovaný v jihovýchodním koutě stejnojmenného hrabství, byl založen v 9. století Vikingy. Město mělo přísně urbanistický plán, který je dodnes patrný zejména v úzkých krytých uličkách jako Keysers Lane, které vybíhají z Main Street směrem k nábřeží. Historie Wexfordu se nese ve znamení mnoha bitev a na místě dnešního města byla prolita spousta krve. V roce 1649 obsadil město Oliver Cromwell. Jeho vojáci tehdy zničili opatství Selskar Abbey z 12. století a povraždili na 1500 obyvatel, což byly tři čtvrtiny veškeré tehdejší populace Wexfordu. 

Také během povstání v roce 1798 došlo k dalším obětem na lidských životech a to na obou stranách, jak irské, tak britské. Povstání vedené jednotou s názvem Spojení Irové mělo za cíl nastolit nezávislou Irskou republiku, v níž by si všechna náboženství byla rovna. K ústředním postavám patřili Teobald Wolf Ton (1763 – 1798) a E. Fitzgerald (1763 – 1798). Jejich povstání však bylo nakonec potlačeno. V Bullringu stojí socha rolníků – kopiníků, která je připomínkou této události z roku 1798. O Irském povstání se můžete dozvědět spoustu zajímavých informací na výstavě Wexford Experience. Výstava je umístěna ve Westgate Tower, která pochází z normanského období. Další zajímavá výstava pojednávající o zmíněném roce 1789 se nachází ještě v poklidném kostele sv. Iberia ze 17. století na High Street (ulice nad Main Street). 

Wexford
Foto: Wexford - ruiny chrámu

Severovýchodně od Wexfordu se rozprostírají rozlehlé přílivové mokřady nazývané v Irsku „slobs“. Nachází se v okolí ústí řeky Slaney do Irského moře a celá tato oblast je známá coby hnízdiště a zimoviště kachen, hus a mnoha brodivých ptáků. Vznikla tak Wexfordská rezervace vodního ptactva, kterou tvoří North Slob – cca 4500 hektarů močálů, které byly v období Velkého hladomoru v letech 1847 až 1849 obdělávány. Dnes je možné zde pozorovat množství divokých kachen, husic liščích, morčáků velkých, labutí černých, vodoušů šedých a rudonohých. V rozsáhlých porostech rákosu se schovávají rákosníci obecní a strnadi rákosní. Nejvhodnějším obdobím pro pozorování ptactva je zima, protože se sem stahuje obrovské množství dalších ptačích druhů, aby zde přezimovaly. 

V tuto dobu zde pobývá na 10 tisíc hus běločelých grónských, což je asi 35 procent celé světové populace. Také zde přečkává zimu na 2000 bernešek tmavých grónských i obrovská hejna čejek chocholatých a poláků velkých. Pozorování ptáků je v této lokalitě opravdu jedinečné a je nezapomenutelným zážitkem. Křik několika tisícovek hus běločelých je strhující, stejně tak jako pohled na tisícové hejno zvedající se plácáním křídel do vzduchu. 

Wexford
Foto: Wexford - Johnstown Castle

Západně od rezervace vodního ptactva vznikl Irský park národního dědictví rozkládající se na 12 hektarech mokřadů u ústí řeky Slaney. Měl by ho navštívit každý, koho alespoň trochu zajímá irská historie. Poměrně nenáročným způsobem budete seznámeni s dějinami této země od samotného počátku až do středověku. Irský park národního dědictví je plný replik sídlišť, k vidění je zde tábor z doby kamenné a kamenný kruh, kruhové hradiště nazývané „rath“, pevnost na ostrově zvaná „crannóg“, nechybí ani kompletní vikinská loděnice s lodí uvázanou na řece, normanský hrad a mnohé další stavby. Jednotlivá místa jsou propojena pěší stezkou. Park si můžete prohlédnout sami nebo s průvodcem. 

Do Wexfodu se rok co rok na podzim sjíždějí desetitisíce milovníků a znalců opery. Koná se zde totiž Wexfordský operní festival, který nabízí obvykle tři opery a další doplňkový program, jako jsou tradiční koncerty, bluesové a jazzové večery. Ve Wexfordu se však nedočkáte klasických a známých operních děl, ale spíše zapomenutých skladeb. Organizátoři festivalu se tak snaží tato díla zachraňovat a obnovovat. 

- jap -

Předchozí články z Irska:
Národní park Burren – na skok v botanickém ráji
Poloostrov Dingle - to pravé Irsko
Temple Bar v Dublinu
Národní park Killarney
Katedrála sv. Patrika v Dublinu

Článek byl zobrazen 6 103 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko